ДБАЙМО ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я: ЯК ЙОГО ПІДТРИМАТИ
Щороку 10 жовтня ми святкуємо Всесвітній день психічного здоров’я або День ментального здоров’я у світі та в Україні.
Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, підтримку людей, які не страждають на серйозні відхилення з боку психіки, проте переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна восьма людина у світі живе з психічними розладами, які можуть вплинути на їхнє фізичне здоров’я, їхнє благополуччя, те, як вони взаємодіють з іншими людьми, а також на їхні засоби для існування.
Психічне та фізичне здоров’я – однаково важливі компоненти для загального здоров’я людини. Так, наприклад, депресія збільшує ризик проблем зі здоров’ям, особливо діабету, хвороб серця та інсульту. Аналогічно наявність хронічних захворювань може збільшити ризик психічних захворювань.
Турбота про себе може зіграти важливу роль у підтримці вашого здоров’я.
Турбота про себе означає знаходити час на заняття, які допоможуть вам жити добре та покращити як фізичне, так і психічне самопочуття.
Фахівці дали кілька порад, як підтримати своє психічне та фізичне здоров’я:
Регулярно займайтеся спортом. Усього 30 хвилин ходьби або занять фізичними вправами щодня допоможуть підняти настрій та покращити здоров’я. Дослідження свідчать, що фізична активність зменшує симптоми тривоги та депресії. Регулярна фізична активність також запобігає неінфекційним захворюванням, таким як хвороби серця, ожиріння, діабет і деякі види раку.
Їжте здорову їжу та уникайте зневоднення. Збалансоване харчування та достатня кількість води можуть покращити ваш стан та концентрацію протягом дня.
Дбайте про сон. Дотримуйтесь графіка та переконайтеся, що ви спите достатньо. Синє світло від пристроїв та екранів може ускладнити засинання, тому зменште вплив синього світла від телефона чи комп’ютера перед сном.
Спробуйте заняття з релаксації. Вивчіть програми для розслаблення або оздоровлення, які можуть включати медитацію, м’язову релаксацію або дихальні вправи. Заплануйте регулярний час для цих та інших корисних занять, які вам подобаються, наприклад, ведення щоденника.
Визначте цілі та пріоритети. Вирішіть, що потрібно зробити зараз, а що може зачекати. Навчіться говорити “ні” новим завданням, якщо ви починаєте відчувати, що берете на себе занадто багато. Намагайтеся пам’ятати про те, чого ви досягли наприкінці дня, а не про те, чого ви не змогли зробити.
Практикуйте подяку. Нагадуйте собі щодня про конкретні речі, за які ви вдячні. Запишіть їх увечері або прокрутіть у голові.
Зосередьтеся на позитиві. Виявіть та киньте виклик своїм негативним і марним думкам.
Залишайтеся на зв’язку. Зверніться до своїх друзів або членів сім’ї, які можуть надати емоційну підтримку та практичну допомогу.
Якщо ви відчуваєте серйозні або тривожні симптоми, які тривають 2 тижні або більше, такі як:
- проблеми зі сном;
- порушення апетиту, що призводить до небажаних змін маси тіла;
- труднощі з концентрацією уваги;
- втрата інтересу до речей, які вам зазвичай приносять задоволення;
- нездатність виконувати звичайні повсякденні функції та обов’язки;
- постійне відчуття втоми та втрати енергії;
- думки про смерть чи самогубство.
не чекайте, поговоріть про свої побоювання зі своїм лікарем, який за необхідності може скерувати вас до фахівця в сфері психічного здоров’я.
Нагадаємо, Всеукраїнська програма ментального здоров’я “Ти як?” покликана надати всім українцям психологічну допомогу та навчити навичок самодопомоги. Її мета – довести, що звертатися по таку допомогу – не слабкість, не забаганка й не соромно, а відповідально.
На сайті програми ви знайдете корисні матеріали для підтримки свого психічного здоров’я, а також контакти за якими можна отримати пораду та допомогу : https://www.howareu.com/
Прийом лікаря – трансплантолога Михайла Загрійчука
5 жовтня в КНП “Центральна міська клінічна лікарня” Сумської міської ради вестиме прийом Загрійчук Михайло Степанович – лікар – трансплантолог, кандидат медичних наук, завідувач відділення хірургії та трансплантації органів черевної порожнини Інституту серця МОЗ України.
На консультацію запрошуються:
- пацієнти з захворюваннями нирок, що потребують трансплантації
- пацієнти, що перебувають на гемодіалізі
- пацієнти, що мають пухлини органів черевної порожнини: печінки, підшлункової залози, жовчогінних шляхів
- пацієнти з важкою формою цирозу,, що мають покази до трансплантації печінки
Попередній запис за телефоном: +38 (0542) 701 – 300 ( кнопка 1)
ВАЖЛИВО: для прийому пацієнтам необхідно мати всю наявну медичну документацію щодо хвороби
Адреса прийому: КНП «Центральна міська клінічна лікарня» СМР , Поліклінічне відділення № 1, каб. № 19 ( 2й поверх)
м. Суми, вул. Сумської артбригади, 13