Незважаючи на всі труднощі, які пережила Україна у 2023 році, медична сфера у Сумах продовжує розвиватися, щоб своєчасно та якісно надавати необхідні населенню послуги та найголовніше – рятувати життя пацієнтів.
Одним із провідних досягнень колективу Центральної міської клінічної лікарні (ЦМКЛ) у 2023 році стало створення центру аритмології, освоєння методів абляції та кріоабляції, розвиток трансплантації, ортопедії, встановлення трикамерних кардіостимуляторів, операції по заміні клапанів серця.
Минулоріч у загальнонаціональному рейтингу медзаклад став одним із лідерів у галузі трансплантології. Так, на базі ЦМКЛ не тільки почали здійснювати забір донорських органів, а й у рамках пілотного проекту МОЗ із трансплантації успішно провели першу в області пересадку нирки від донора.
– Для нашого колективу, як і для всіх, рік пройшов з певними успіхами, з великою працею, з намаганням зрозуміти, як нам правильно вижити в часи лихоліття, – розповідає директор ЦМКЛ Валентина ДОМІНАС, – і сьогодні ми підбиваємо підсумки, що вдалося, що не вдалося і як будемо рухатися далі. Незважаючи на те, що зараз, під час війни, існує гостра проблема з професійними кадрами, наш колектив збільшився. До нас приходять молоді та досить талановиті фахівці, які переймають досвід у своїх старших колег. І я хочу сказати, що вважаю великим досягненням те, що в нашій лікарні зараз ми можемо надавати допомогу за 45 лікарськими спеціальностями. Це дуже багато. Ми виконуємо всі ті завдання, які перед нами сьогодні стоять, і навіть більше.
Колектив ЦМКЛ робить все для того, щоб надавати комплексну, своєчасну та ефективну медичну допомогу, починаючи від діагностики й завершуючи реабілітацією. У найближчих планах – створити центр хірургії хребта.
– Серед наших пацієнток є мама 5-ти дітей, яка отримала дуже важку травму й практично була безперспективна в плані того, щоб встати на ноги. Але у нас є фахівці, які виконують унікальні та надскдадні операції на хребті та спинному мозку. Тому жінка була прооперована, потім пройшла реабілітацію і зараз повернулася до нормального способу життя. Більш того, ми в минулому році повністю відремонтували лабораторію, а також приміщення відділення судинної хірургії та приміщення фізіотерапевтичного відділення. Також місцева влада профінансувала капітальний ремонт протирадіаційного укриття, -розповіла Валентина ДОМІНАС.
Лікарі системно опановують та застосовують новітні методики. Так, було створено центр артроскопії, де зараз проводять малоінвазивні операції всередині суглобів. Минулого року лікарі ортопеди закладу виконали і унікальне ендопротезування головки променевої кістки. У регіоні таких оперативних втручань ще не виконувалося, і навіть в Україні мало де можуть похвалитися такою якістю надання допомоги. Але в ЦМКЛ таку операцію було вдало проведено вже двом пацієнтам.
Окрім того, в ЦМКЛ продовжують розвивати ще один напрямок унікальної для Сумщини роботи кардіологів, а саме – встановлення штучних водіїв серцевого ритму.
– Ми опанували методику встановлення трикамерного кардіовертера-дефібрилятора, – зазначає Валендина ДОМІНАС. -У минулому році ми встановили 165 штучних водіїв ритму. Тому люди, які мають проблеми з ритмом серця, можуть звернутися до нас за кваліфікованою допомогою у вирішенні цієї проблеми.
А ще у вересні 2023 року в Центральній міській клінічній лікарні відкрили відділення судинної хірургії, де виконують ендоваскулярні та відкриті оперативні втручання.
За словами Валентини ДОМІНАС, в ЦМКЛ працює єдиний на Сумщині вахівець, який проводить оперативні втручання на магістральних судинах. Тому хворі з надважкою судинною патологією, яких через важкість їхнього стану не можна доправити в інші лікувальні заклади, наприклад, до Києва, отримують допомогу в центральній сумській лікарні.
Слід зазначити, що завдяки роботі фахівців ЦМКЛ Сумщина опинилася серед семи регіонів України, де можливо проведення надскладних операцій з гострими серцево-судинним станами.
– Ми уклали договір з інститутом серця в Києві, який очолює Борис Тодуров. Наші спеціалісти їздили туди на навчання з проведення кардіохірургічних втручань на відкритому серці. На сьогодні у нас є такі оперативні втручання як заміна аортального клапану, заміна трикуспідального клапану. Це, як то кажуть, усі види ремонтних робіт всередині серця людини. Раніше для таких оперативних втручань направляли в інститут серця, а саме – в інститути Амосова або Шалімова, а зараз ми можемо робити це самі. Так, ми ще не надаємо у великому об’ємі ці послуги, бо ми тільки почали, але ми обов’язково будемо розвиватися. Адже наша мета – стати центром кардіохірургії на Сумщині й, можливо, навіть не тільки на Сумщині. Полтава, Чернігів, Харків – це ті міста, де зараз подібні оперативні втручання не проводяться у зв’язку з військовим станом, можливо – через відсутність фахівців, а ми вже це робимо, ми будемо розширювати цей напрямок, – резюмувала директорка ЦМКЛ Валентина ДОМІНАС.