Сумська центральна міська клінічна лікарня відзначила 50-річний ювілей

 

Сьогодні КНП «Центральна міська клінічна лікарня» має статус одного з найпотужніших закладів охорони здоров’я Сум та області. Це – результат щоденної нелегкої, наполегливої та злагодженої роботи величезної медичної спільноти, яка вже пів століття стоїть на варті здоров’я сумчан.

За 50 років, пройшовши непростий шлях реорганізацій та реформувань, лікарня зі звичайної міської перетворилася на сучасний медичний центр європейського рівня, впевнено заявивши: перша завжди тримає ПЕРШІСТЬ! 

Ювілей лікувального закладу особливий ще й тим, що співпав із Різдвом Христовим – світлим родинним святом любові та надії. Це був день спогадів, радості та щирих привітань у родинному колі. На свято зібрався весь колектив лікарні: ті, хто стояв біля витоків її створення, і ті, хто сьогодні продовжує зберігати традиції. Разом із ними цей день розділили поважні гості: представники міської та обласної влади, народні депутати, керівники медичних закладів, освітніх установ, профспілок, партнери, друзі та благодійники, які завжди підтримують лікарню. Згадували історію успіху, а ще – вшанували тих, хто віддав свої найкращі роки служінню медицині.

 

Що для медзакладу – пів століття?

1974 рік для Сум став знаковим – саме тоді в місті відкрилася Центральна міська лікарня (яка недарма отримала №1, а не так давно повернулася до своєї історичної назви). У медичному закладі було лише чотири стаціонарних відділення: – терапевтичне, кардіологічне; ортопедично – травматологічний та урологічний центри, які обслуговувала не тільки мешканців Сум, а й області. Нині тут надається багатопрофільна спеціалізована медична допомога за 55 лікарськими спеціальностями – як у стаціонарних, так і в амбулаторних умовах. У лікарні – 18 стаціонарних відділень (дев’ять мають хірургічний профіль), де щорічно лікується понад 20 тисяч пацієнтів. Працює дві консультативно-діагностичних поліклініки, амбулаторні діагностичні відділення та служби – з пропускною потужністю більше 200 тис. пацієнтів щорічно.

  • 50-річний ювілей – чудова нагода згадати, що Центральна міська клінічна лікарня не лише місце, де надають медичну допомогу, а справжня родина, – зазначила директор лікарні, заслужений лікар України Валентина ДОМІНАС. – Родина, яка об’єднана професіоналізмом, людяністю та спільними цілями. Для лікарні п’ять десятків – не такий вже й великий період. Проте за цей час стільки всього зроблено, виховано лікарів, медперсоналу та врятовано життів! Беззаперечно, це був шлях потужного розвитку, аби надавати послуги на високому професійному та технологічному рівні. У медицині змінювалися підходи лікування, удосконалювалися методики – ми завжди намагалися йти в ногу з часом. Адже хворі з міста, районів заслуговують не тільки на сучасний, а й доступний рівень допомоги. Тут – удома, де лікують навіть рідні стіни!

Я щиро вдячна усім, хто стояв біля витоків створення лікарні, хто працював і працює, аби примножити досвід та запровадити інноваційні підходи. Безмежна шана нашим ветеранам, нинішньому колективу однодумців, які, незважаючи на нинішні виклики, впевнено тримають медичний фронт!

Дійсно, Центральну міську клінічну лікарню знають не лише в Сумах та нашому регіоні, але й далеко за їх межами. Головна фішка ПЕРШОЇ – кадри, постійний рух уперед, сучасне медичне обладнання, комфортні умови перебування пацієнтів, високий рівень спеціалізованої медичної допомоги. Це робить лікарню конкурентоспроможним  медичним закладом на рівні області та держави!

Як зазначила Валентна Домінас, фундамент в атмосферу доброзичливості та амбітних ініціатив заклали ті, хто розпочинав тут роботу. «Ми маємо гідно тримати рівень відданості професії, здорового професійного змагання. Я пишаюся тим, що працюю в цьому колективі, бо завжди відчуваю розуміння та підтримку!» – наголосила директор.

Представники минулих поколінь у свою чергу зазначили неабиякий хист та організаторські здібності нинішнього керівника лікарні. За словами колишнього головного лікаря Олександра ВИННИЧЕНКА, який свого часу 17 років очолював цей заклад, нині найкращі традиції тут тільки примножуються. «Перша лікарня – заклад, де продовжуються добрі справи, – зазначив він. – Я пишаюся тим, що створили ми, а також нинішніми досягненнями. Сучасні технології та методи обстеження – це те, про що ми тільки мріяли. Завдяки Валентині Домінас, яка є лідером, вдалося зробити лікарню прогресивною – в дусі часу та запитів. Так тримати! У цього колективу – велике майбутнє!».

Як зазначила в.о. начальника управління охорони здоров’я Галина ХОМЕТА, вітаючи з ювілеєм колектив від усієї медичної спільноти, Центральна міська клінічна лікарня – заклад, на який рівняються, в якого вчаться та переймають досвід.  

 

 Новий рівень можливостей

Валентина Домінас очолила лікарню влітку 2009 року. Саме з цього періоду почався швидкий розвиток медичного закладу. Вже в 2011 році вперше було сформовано стратегічний план розвитку лікарні на три роки. Пріоритетними напрямками визначено:

– стимулювання медичних спеціалістів до розвитку та використання в процесі лікування новітніх технологій;

– розширення спектру медичних послуг,

– забезпечення закладу новітнім медобладнанням. 

– створення комфортних умов перебування пацієнтів.

Фахівці закладу стали учасниками науково-практичних конференцій, проходили стажування в найкращих українських та європейських клініках. Лікарня поповнилася надсучасним обладнанням, були оновлені відділення та служби. 

Із січня 2012 року в лікарні запрацювали два нових відділення – загальної хірургії та неврологічне з палатами інтенсивної терапії. А в 2013-му на базі неврологічного відділення вперше в області було проведено тромболітичну терапію при ішемічному інсульті. В хірургічному відділенні – перше оперативне втручання на органах черевної порожнини лапароскопічним методом.

Малоінвазивні методи хірургічних втручань почали використовувати хірурги урологи, гінекологи, ортопеди. Нині спеціалісти всіх хірургічних відділень закладу використовують у своїй практиці саме малотравматичні методики.

В 2019 році на базі лікарні відкрився міський Центр цереброваскулярної патології. В його складі працюють: відділення інтервенційної кардіології, реперфузійної та інтенсивної терапії,  інсультне, нейрохірургічне та реабілітаційне відділення.

Колектив лікарні неодноразово доказував свій високий статус в різних напрямах :

– у 2012 році за результатами загальнонаціонального проєкту «Флагмани сучасної медицини» заклад визнаний одним із кращих представників галузі;

– у 2013-му – один із десяти закладів охорони здоров’я України, що  підтвердив високий рівень інфекційного контролю, здобувши звання «Чиста лікарня безпечна для пацієнта»;

– у 2014-му став учасником проєкту «Золотий фонд нації»;

– у 2015-му нагороджений відзнакою управління охорони здоров’я Сумської ОВА «За високі досягнення»;

– 2019 -2021 рр. – увійшов у топ кращих закладів вторинної медичної допомоги;

– 2021 – 2024 рр. – отримав національний сертифікат «Підприємство року» за версією «Ліга кращих підприємств». 

Цьогоріч директор закладу Валентина Домінас удостоєна Міжнародного українсько-французького Ордена Королеви Анни «Честь Вітчизни». Нагорода заснована на честь князівни Анни Ярославни – дочки великого князя Київського Ярослава Мудрого (королеви Франції в XI ст.) для відзначення видатних жінок сучасної України, які є лідерами в різних галузях та позитивно впливають на громадське життя країни.

 

Тримаємо стрій!

Незважаючи на важкі часи випробувань, лікарня продовжує розвиватись. Починаючи з 2019 року, для забезпечення інтегрованої медичної допомоги пацієнтам лікувально-діагностичний  процес на всіх етапах організовано за принципом «замкнутого циклу» і під єдиним професійним керівництвом. 

Для цього в закладі сформовані мультидисциплінарні команди спеціалістів, які забезпечують медичну допомогу в  умовах спеціалізованих функціональних центрів:

– Центру ендоваскулярної та серцево-судинної патології;

– Інсультного центру; 

 – Центру сучасної урології; 

–  Центру ортопедії, травматології та ендопротезування;

–  Реабілітаційного центру.

За час війни в лікарні з’явились нові відділення – судинної хірургії, неврологічне та ортопедично-травматологічне відділення №3. Також розширено можливості лікувального процесу за новими напрямками:

  – аритмологічного – лікування пацієнтів з важкими порушеннями серцевого ритму та провідності за допомогою новітніх інтервенційних методик (імплантація сучасних електрокардіостимуляторів, проведення радіочастотної катетерної абляції та кріоабляції);

– кардіохірургічного – проведення оперативних втручань на відкритому серці з приводу аортокоронарного шунтування; пластики та протезування клапанного апарату серця (результат – понад 50 операцій відкритим доступом);

– трансплантології – проведення алотрансплантації нирки, вже шість пацієнтів із хронічною нирковою недостатністю отримали шанс на повноцінне життя;

–  «хірургії хребта» – високоспеціалізована хірургічна допомога пацієнтам з вродженою та набутою патологією хребта та спинного мозку.

А ще колектив Центральної міської клінічної лікарні  бере активну участь у житті громади. На їх рахунку – акції, патріотичні флешмоби та заходи з популяризації державних свят та національних традицій.  «Прапорець Пам’яті» «День української хустки», «День вишиванки»,  «День Незалежності  України» та « День міста» – це лише невеликий перелік заходів, учасником яких є медзаклад. 

Окрім цього, лікарня долучається до благодійної допомоги: ЗСУ, обласному Будинку дитини, а з 2023-го – фінансово підтримує  сумський притулок для тварин.

Найщиріші вітання з ювілеєм! Нехай наступні 50 років продовжать естафету підкорення нових вершин!