Історія успішного розвитку тромболізису

У грудневому випуску журналу ТHE ANGELS JOURNEY опублікована історія успішного розвитку системного тромболісизу в неврологічному відділенні КНП «Центральна міська клінічна лікарня» СМР, яке було відзначене Європейською асоціацією боротьби з інсультом (ESO) почесними нагородами – сертифікатами ESO Angels Awards Q4 2019 (діамантова відзнака) та ESO Angels Awards Q1 2020 (платинова відзнака).

 

Нагадаємо, з 2014 року в неврологічному відділенні лікарні першими в області було впроваджено лікування ішемічного інсульту методом системного тромболізису. З 2018 року до лікування інсультів підключилася нейрохірургічна служба, лікарі якої володіють методиками відкритих та ендоваскулярних оперативних втручань при інсультах (ішемічному та геморагічному). А вже в березні 2019-го на базі лікарні був створений міський Центр церебро-васкулярної та серцево-судинної патології, до складу якого ввійшли неврологічне, нейрохірургічне відділення, відділення інтервенційної кардіології, а з лютого 2020 року – ще й відділення реабілітації, в якому хворим з інсультами надається відновна медична допомога з цілодобовим наглядом. З листопада 2019 року всі мешканці Сум із підозрою на гостре порушення мозкового кровообігу транспортуються швидкими до міського Центру.

 

– При інсульті дуже важливо звернутися за допомогою у перші 3 – 4,5 години після порушення кровообігу та при прояві симптомів відразу зателефонувати на 103, – розповідає завідувачка неврологічним відділенням Олена Кучерявенко. – Цей період називається «золотим терапевтичним вікном», коли в умовах спеціалізованого Центру можливо провести тромболізис – терапію, яка допоможе «розчинити» тромб і відновити кровоток у судинах мозку. Внутрішньовенна ін’єкція препарату «Актилізе» – єдина ефективна допомога при інсульті в перші години. Тут головне – налагодити маршрутизацію хворого. Наш «інсультний» телефон постійно знаходиться у чергового невропатолога та функціонує 24/7. При підозрі на інсульт – медперсонал швидкої відразу нам телефонує та доставляє хворого на комп’ютерну томографію , минаючи приймальне відділення. Огляд неврологом та забір аналізів проводиться в умовах кабінету КТ. Важливо максимально скоротити час від початку прояву ознак ішемічного інсульту до лікарні. Або як ми говоримо – від дверей до голки. За 2020 рік ми провели 136 тромболізисів. В середньому час від дверей до голки становив 45-50 хвилин. Хоча були й випадки, що вкладалися й в 15 хвилин.

 

Саме тому КНП «Центральна міська клінічна лікарня» була відібрана як найкращий медичний заклад України по впровадженню лікування ішемічного інсульту методом системного тромболізису – за що й отримала почесні відзнаки ESO Angels Awards. До слова, представники Angels відвідували лікарню, на базі неврологічного відділення було проведено два симуляційні тренінги. Лікарі відділення побували у симуляційному центрі в Полтаві, проходили навчання в м. Брно (Чехія). А в грудні за підсумками 2020 року досягнення наших медиків було відображено у виданні ТHE ANGELS JOURNEY!